Aminokwasy

Właściwości toksyczne aminokwasów

admin1 15 sierpnia 2012 Aminokwasy Brak komentarzy


Aminokwasy spełniają bardzo ważną oraz istotne funkcje jakie zachodzą w procesie życiowym organizmów żywych. Nadmiar niektórych z nich jest szkodliwy, czasem także toksyczny.

Nadmiar leucyny wraz w niedomiarem tryptofanu jest przyczyną wywołania pelagry, która zwana jest także rumieniem lombardzkim. Do objawów tej choroby należą zapalenie skóry widoczne na odsłoniętych powierzchniach skóry, biegunka razem z występującym zapaleniem języka i jamy ustnej i otępienie co jest skutkiem zmian jakie nastąpiły w układzie nerwowym (ośrodkowym). Schorzenie to najczęściej występuje w sytuacji gdy główny pokarm to sorgo, który posiada znaczne ilości leucyny, natomiast brak jest tryptofanu, waliny oraz izoleucyny. Zalicza się go do zbóż, a kraj jego pochodzenia to Afryka.

Uprawa sorgo jest rozpowszechniona głownie w Afryce i Azji. Stosuje się go przy procesie produkcji mąk, kasz oraz krochmalu. Zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia choroby jaką jest pelagra lub podobnych schorzeń jest znacznie większe u osób spożywających białka zwierzęce w zbyt małych ilościach.

Innym aminokwasem, który szkodzi w nadmiarze jest fenyloalanina. Nadmiar powoduje objawy podobne do fenyloketonurii. Jest to choroba wywołana defektami w metabolizmie. Brak lub niedostatek enzymu hydrolazy fenyloalaninowej powoduje, że fenyloalanina gromadzi się w płynach ustrojowych, co powoduje wydzielanie acetonu w dużych ilościach i zahamowanie procesu biosyntezy tyrozyny. Osoby dotknięte tą chorobą nie powinny przyjmować produktów, które zawierają fenyloalaninę doprowadzić to może do nieodwracalnych uszkodzeń jakie powstaną w mózgu, mogących doprowadzić nawet do śmierci.
Produkty posiadające dużą zawartość fenyloalaniny, są głównie produktami pochodzenia zwierzęcego, które posiadają wysoką zawartość białka i należą do nich: mięso oraz jego przetwory, ryby, jaja, przetwory mleczne, także drób i mleko, rośliny strączkowe (ich nasiona), orzechy, czekolada i wyroby z jej udziałem.

Aspartam jest to substancja intensywnie słodząca. Jest to związek wykazujący znaczną siłę słodzącą dużo większą niż sacharoza. Jego budowa to dwa aminokwasy kwasu asparaginowego oraz fenyloalaniny, poza smakiem jest także dostarczycielem energii. W przewodzie pokarmowym zostaje strawiony tak jak białka i rozłożony na aminokwasy, które wchodzą w jego skład. Są one wchłaniane oraz wykorzystywane w dalszych procesach metabolicznych.
Siła słodząca jaka posiada aspartam jest większa o około 200 razy niż w przypadku sacharozy. Wykorzystuje się go głównie w procesie produkcji deserów, słodyczy, wszelkich gum, napojów „dietetycznych”, czy żywności dla chorych na cukrzycę.
Aspartam spożywany w nadmiarze jest przyczyną powstawania stanów depresyjnych, wahań nastrojów i psychozy, poprzez zmniejszenie ilość serotoniny (substancja odpowiedzialna za przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami mózgu). Jego nadmiar gromadzony jest w tkankach mózgu, przedawkowanie grozi obumieraniem komórek nerwowych.

Nadmiar tryptofanu gdy dieta jest uboga w białko zazwyczaj prowadzi do depresji. Natomiast zwiększona jego dawka także przy stosowaniu diety wysokobiałkowej jest toksyczna. Aminokwas ten stosowano w latach osiemdziesiątych w lekach przeciwdepresyjnych.

Zbyt wysoka ilość cysteiny oraz metioniny jest przyczyną nerkozy wątroby i nerek. Zwiększona toksyczność aminokwasów m.in. metioniny następuje przez niedobory witaminy B6.

Przeprowadzone badania wykazały największą szkodliwość aminokwasów pochodzących z grupy hydrofobowych. Nieszkodliwe są natomiast aminokwasy polarne i dobrze rozpuszczalne w wodzie. Wyjątkiem jest MGN (monoglutaminian sodu) powszechnie występujący w przyprawach (szczególnie kuchni chińskiej). Nadmierna dawka może wywoływać depresję, pobudliwość, kołatanie serca i bóle głowy.

Katalog stron

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz