Aminokwasy

Rola aminokwasów

admin1 18 października 2014 Aminokwasy Brak komentarzy


Aminokwasy, będące organicznymi związkami chemicznymi (zwanymi solami wewnętrznymi), są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania człowieka. Organizm ludzki niestety nie jest w stanie syntetyzować wszystkich potrzebnych mu aminokwasów, dlatego też znaczna część z nich musi być dostarczana wraz z pożywieniem.

Ze względu na miejsce syntezy aminokwasów, można podzielić je na aminokwasy egzogenne oraz endogenne. Aminokwasy egzogenne to właśnie te, które nie mogą być syntetyzowane w ludzkim organizmie. Wśród nich warto wymienić między innymi takie aminokwasy jak izoleucyna, leucyna, lizyna czy metionina.

Izoleucyna, oznaczana skrótami Ile, I, jest aminokwasem alifatycznym. Występuje w niemal każdym białku, jest elektrycznie obojętna. Duże jej ilości znajdują się między innymi w hemoglobinie i kazeinie. Wyodrębnił ją Feliks Ehrlich z odcukrzonej melasy w roku 1904. Kolejnym niezbędnym aminokwasem alifatycznym jest leucyna oznaczana skrótami Leu, L, występuje we wszystkich białkach. Została ona odkryta przez Josepha Louisa Prousta początkiem XIX wieku. Leucyna, podobnie jak izoleucyna, wykorzystywana jest w medycynie. Metionina, o skrócie Met, M, jest aminokwasem kodowanym, obojętnym elektrycznie, zawiera siarkę. W dużych ilościach występuje między innymi w białku jaj oraz kazeinie mlekowej.

Bardzo ważnym aminokwasem jest lizyna (skrót K). Jest to polarny aminokwas, niezbędny człowiekowi, zatem musi być dostarczana. Odpowiada za prawidłowy rozwój – bez niej niemożliwa byłaby budowa białek w kościach i mięśniach. Wpływa na poprawę koncentracji umysłowej, ma udział w wytwarzaniu enzymów, przeciwciał, hormonów, jest potrzebna przy budowie kolagenu, łagodzi objawy grypy oraz przeziębienia. Niedobór lizyny może skutkować anemią, ogólnym rozdrażnieniem oraz przemęczeniem.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz