Aminokwasy

Fenyloalanina aminokwas egzogenny

admin1 18 września 2013 Aminokwasy Brak komentarzy


Fenyloalanina zwana również Phe lub F jest organicznym związkiem chemicznym należącym do z aminokwasów egzogennych. Fenyloalanina to jeden z 20 aminokwasów, które kodowane są przez DNA i stanowią one podstawowy budulec w większości białek, które występują naturalnie. Ten aminokwas przyjmuje się z wraz z pożywieniem. Fenyloalanina jest aminokwasem egzogennym, powstaje z niej aminokwas tyrozyna.

Fenyloalanina posiada dwa izomery optyczne, z których jedna ich forma występująca naturalnie w przyrodzie jest przyswajalna przez organizmy żywe, natomiast inną formę otrzymuje się w sposób syntetyczny lub produkowana jest poprzez bakterie w trakcie procesu metabolizmu. Wchodzi ona do składu naturalnego antybiotyku jakim jest gramicydyna S, który wytwarzany jest przez mikroorganizmy.

Nadmiar fenyloalaniny szczególnie gdy jest to wiek rozwojowy, działa szkodliwie na ośrodkowy układ nerwowy oraz może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń. Występowanie takiego stanu zaobserwować można w genetycznie uwarunkowanej, chorobie metabolicznej zwanej fenyloketonurią. U noworodków przeprowadzane są badania, aby wykryć to zaburzenie metaboliczne. Aby poprawnie oznaczyć poziom fenyloalaniny potrzebne jest wykonanie badania krwi. Dwa testy pomagają wykryć stężenie fenyloalaniny. Jednym z nich jest test Guthrie (mikrobiologiczny) drugim jest ilościowy test kolorymetryczny. Kiedy się stwierdzi tego typu zaburzenie metaboliczne należy stosować odpowiednią dietę, która ma na celu unormowanie stężenia fenyloalaniny znajdującej się we krwi oraz w celu zapobiegania wystąpienia objawów chorobowych.

Z fenyloalaniny produkuje się m.in. amfetaminę. Można ją również traktować jako pochodną fenyloetyloaminy, jednak nie jest ona syntetyzowana z fenetylaminy przez organizmy żywe.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz