Aminokwasy

Cysteina

admin1 22 października 2012 Aminokwasy Brak komentarzy


Cysteina jest organicznym związkiem chemicznym należącej do endogennej grupy aminokwasów kodowanych i jest składnikiem wielu białek. Razem z homocysteiną oraz metioniną jest składową grupy aminokwasów siarkowych, będąc najprostszym z nich. Cząsteczka cysteiny posiada grupę tiolową –SH, za pomocą której może tworzyć mostki siarczkowe, które są jednymi z czynników mających wpływ na trzeciorzędową strukturę białek.Cysteina znajduje się w białkach zbóż i kukurydzy. Aminokwasy te powstają w wyniku reakcji transsulfurylacji siarki z metioniny z pomocą cząsteczki ATP na serynę. Cysteina i metionina występująca w produktach żywnościowych może się utleniać. Po reakcji jaką jest dekarboksylacja cysteina zmienia postać na cysteaminę znajdując się w koenzymie A, a grupa tiolowa tego koenzymu jest czynna. Bierze on udział w różnych rekcjach t.j. przenoszenie grup acylowych, które są dwuwęglowe, a także w biosyntezie estrów, amidów i kwasów tłuszczowych oraz w przemianach katabolicznych.

Cysteina jest składową tripeptydu glutationu. Utlenienie oraz dekarboksylacja cysteiny prowadzą do powstawania tauryny, która wchodzi w skład soli znajdujących się w kwasach żółciowych.
Dostosowanie zawartości potrzebnych aminokwasów, zwykle odnosi się to czerech z nich: treoniny, lizyny, tryptofanu i metioniny bądź też metioniny z cysteiną. Zbyt mała ilość jednego lub więcej z tych aminokwasów znajdujących się w paszy hodowlanych zwierząt jest poszerzana poprzez uzupełnianie poziomu białka, albo tez poprzez dodanie preparatów aminokwasów czystych. Pochodną cysteiny N-acetylocysteinę wykorzystuje się w medycynie w przypadku zatruć paracetamolem, a także jako środek ułatwiający odkrztuszanie.

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz