Aminokwasy

Aminokwasy polarne, kwasowe i zasadowe

admin1 16 czerwca 2012 Aminokwasy Brak komentarzy


Wśród aminokwasów polarnych możemy wyróżnić takie, które są obdarzone ładunkiem oraz na pozbawione
ładunku. W grupie obdarzonej ładunkiem znajdują się aminokwasy posiadajace łańcuch boczny i zawierające grupy kwasowe albo zasadowe.

Do aminokwasów kwasowych zalicza się monoaminodikarboksylowe t.j. kwas asparaginowy oraz  glutaminowy. Ich łańcuchy boczne znajdujące się w warunkach obojętnego pH zwykle są ujemnie naładowane, z tego powodu często określane są jak sole – asparaginian oraz  glutaminian. Wartością pK dla grupy b-karboksylowej (Asp) jest 3,9,  z kolei pK dla grupy g-karboksylowej (Glu) wynosi 4,3.

Do aminokwasów zasadowych zalicza się lizynę i argininę, obdarzone w pH obojętnym ładunkiem dodatnim. Lizyna posiada długi łańcuch boczny, który zawiera grupę aminową, natomiast arginina zawiera grupę guanidynową. Wartość pK dla grupy e-aminowej (Lys) to 10,5, dla grupy guanidynowej (Arg) wynosi 12,5.

Pierścień imidazolowy w łańcuchu bocznym  zasadowej histydyny posiadać może ładunek dodatni albo obojętny. Może także w łatwy sposób przechodzić z jednego stanu w kolejny w zależności od  bliskiego otoczenia. Wartość pK dla grupy imidazolowej (His) to 6,0.

Do aminokwasów polarnych, które pozbawione są ładunku należą seryna oraz treonina, które swój mają charakter polarny w związku z  obecnością w łańcuchach bocznych grup hydroksylowych.
Łańcuchy boczne, które pozbawione są ładunku mają asparagina oraz glutamina, w związku z  obecnością w nich amidowych grup, które zdolne są tworzyć wiązania wodorowe.

auto do ślubu

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz