Aminokwasy

Aminokwasy egzogenne oraz endogenne

admin1 4 lipca 2012 Aminokwasy Brak komentarzy


W organizmach zwierząt wyższych oraz u ludzi niektóre z aminokwasów białkowych występują jako endogenne, które syntetyzowane są w organizmie lub egzogenne.

Aminokwasy egzogenne nie podlegają syntezie bezpośrednio w organizmie człowieka oraz u zwierząt wyższych, dlatego należy dostarczyć je wraz z pokarmem białkowych pochodzącym z zewnątrz. Do tych aminokwasów zaliczamy: fenyloalaninę, leucynę, izoleucynę, metioninę, walinę, lizynę treoninę, tryptofan, histydynę oraz argininę. Powstawanie argininy odbywa się w cyklu mocznikowym, odszczepiona cząsteczka mocznika zostaje przekształcana w ornitynę, która jest aminokwasem którego nie wykorzystuje się do syntezy białek. Aby wzrost dzieci był prawidłowy, należy zadbać o dostarczanie argininy pochodzącej z zewnątrz, gdyż jej ilość powstająca w cyklu mocznikowym jest niewystarczająca. Ludziom dorosłym wystarczają ilości argininy, które powstają w cyklu mocznikowym. Człowiek dorosły najwięcej potrzebuje leucyny, natomiast najmniejsze zapotrzebowanie jest na tryptofan.

Reszta z aminokwasów białkowych jest endogenna, są one syntetyzowane bezpośrednio w organizmie człowieka oraz zwierząt wyższych. Należą do nich także aminokwasy zwane względnie endogenne. Podlegają syntetyzacji w organizmie, ale muszą mieć dostarczony ich egzogenny prekursor z którego powstają. Do takich aminokwasów endogennych zaliczamy tyrozynę, która powstaje w organizmie za sprawą egzogennej fenyloalaniny. W przypadku kiedy nie jest dostarczone pożywienie zawierające odpowiednie jej ilości w organizmie wystąpi deficyt tyrozyny. Podobnie choć w znacznie mniejszym stopniu może stać się z cysteiną, powstającą z egzogennej metioniny lub seryny, która jest endogenna.

W sytuacji kiedy w naszym organizmie brakuje choćby jednego z aminokwasów zaczyna się proces rozkładu białek ponad ich syntezą, konsekwencją tego są braki azotu.

Katalog Sznurkowo

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz