Aminokwasy

Aminokwasy białkowe i niebiałkowe

admin1 25 lipca 2012 Aminokwasy Brak komentarzy


Aminokwasy są podstawowym elementem budowy białek, te które wchodzą w ich skład nazywa się często aminokwasami białkowymi. Ich grupa aminowa, karboksylowa i wodór są przyłączone do tego samego asymetrycznego atomu węgla α. Czynność optyczna aminokwasów odgrywa znaczenie w procesie biosyntezy białek. Badania na cząsteczkach aminokwasów wykazały występowanie ich w dwóch formach jako: L i D.

Organizmy roślin, zwierząt wyższych oraz człowieka posiadają aminokwasy mające konfigurację L, natomiast aminokwasy D występują zazwyczaj sporadycznie (w ścianach komórek bakteryjnych). Wszystkie białkowe aminokwasy poza glicyną nie posiadającą asymetrycznego węgla są α-aminokwasami. Przykładami mogą być aminokwasy egzogenne, które nie są wytwarzane w organizmie człowieka. Do aminokwasów endogennych tworzonych przez organizm, należą aminokwasy gliko- oraz ketogenne, które prowadzą do wytwarzania glukozy oraz związków ketonowych.

Grupa związków pełniących ważne funkcje biologiczne, które nie występują w białkach to aminokwasy niebiałkowe. Nie są one α-aminokwasami, przykładem może być kwas Gaba i β-alanina. Ta druga powstaje z zasad pirymidynowych w organizmach ssaków. Jest to składnik m.in. koenzymu A. Natomiast kwas Gaba – γ-aminomasłowy tworzony zostaje w mózgu oraz pełni rolę neuroprzekaźnika, który ma działanie hamujące w układzie nerwowym.

Aminokwasy niebiałkowe spełniają rolę metabolitów w naszym organizmie w różnych reakcjach w nim zachodzących. Należą do nich np. cytrulina czy ornityna, które biorą udział w procesie biosyntezy mocznika. Mogą również spełniać rolę metabolitów pośrednich w rekcjach w których dokonywana jest przemiana aminokwasów białkowych, przykładem może być przemiana cysteiny w tyrozynę lub powstanie karnityny z lizyny oraz metioniny. Niektóre z niebiałkowych aminokwasów są antybiotykami, które produkowane są jako szczepy bakterii. Należą do nich azaseryna, działająca na zahamowanie komórek nowotworowych oraz chloramfenikol, który wytwarzany jest przez Streptomyces.

Katalog Sznurkowo

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz