Aminokwasy

Aminokwasy BCAA

admin1 15 kwietnia 2012 Aminokwasy Brak komentarzy


BCAA z ang. Branched-Chain Amino Acid to nazwa aminokwasów, które posiadają rozgałęzione łańcuchy węglowodorowe. Ze wyglądu na słabą rozpuszczalność w wodzie, ograniczają rozpuszczanie także innych mieszanek złożonych z aminokwasów.

Do grupy takich aminokwasów zalicza się:

● leucyna
● izoleucyna
● walina

BCAA są aminokwasami, które posiadają specyficzne właściwości. Jest to grupa aminokwasów egzogennych, które człowiek nie mogąc samodzielnie syntetyzować musi pobierać z pożywienia. Mają one wpływ na masę mięśniową, redukowanie tkanki tłuszczowej oraz zmęczenie fizyczne.

Leucyna jest aminokwasem ketogennym, a jej przemiany podobne są do przemian jakie zachodzą w lipidach. Leucyna jest antykatabolikiem dzięki ketoleucynie przyjmującej taką postać w związku z przemianą materii. Ketoleucyna ma związek z ograniczeniem wydzielania kortyzolu czyli hormonu stresu. Leucyna jest pomocna przy regeneracji mięśni, także skóry, kości działając pozytywnie na układy naszego organizmu. Występując jako L-leucyna ułatwia wchłanianie innych aminokwasów.

Izoleucyna występuje w hemoglobinie wspomagając jej wytwarzanie i w osoczu krwi. Produkty zawierające ją to mleko oraz kukurydza. Izoleucyna uznawana jest za składnik występujący w białkach mięśniowych, który odpowiedzialny jest za regulowanie poziomu cukru znajdującego się we krwi.

Walina znajduje się w większych ilościach w siemieniu lnianym odgrywając ważną rolę w biosyntezie cukrów, jako równoważnik azotowy i jego przemiany. Pełni rolę wspomagającą przy regeneracji tkanek działając pozytywnie na większość z układów jakie znajdują się w naszym organizmie. Jej zadaniem jest pobudzanie syntezy białek.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz