Aminokwasy

Alanina, Ala – prosty α-aminokwas

admin1 16 września 2012 Aminokwasy Brak komentarzy


Alanina zwana Ala, A, α-alanina jest prostym α-aminokwasem, jednym ze standardowych aminokwasów białkowych. Pojawienie się ich w łańcuchu polipeptydowym jest wynikiem obecności kodonów GCU, GCC, GCA lub GCG znajdujących się w łańcuchu mRNA.

Łańcuchem bocznym alaniny jest grupa metylowa. Atom węgla α posiada cztery podstawniki, dlatego alanina zaliczana jest do grupy aminokwasów, które są optycznie czynne. Występuje ona w białkach pod postacią izomeru szeregu L. Jest ona aminokwasem niepolarnym alifatycznym i endogennym. Alanina to ok. 7.8 procent reszt aminokwasowych, które występują w białkach.

Alanina jest substancją krystaliczną, której temperatura topnienia to 295°C. Występuje w przyrodzie jako α-alanina, która jest aminokwasem endogennym i β-alanina. Posiada możliwość rozpuszczania w wodzie. Jest częścią składową kwasu pantotenowego – witamina B2 i koenzymu A.

Synteza alaniny w organizmach odbywa się z pirogronianu oraz waliny poprzez aminotransferazę waliny, z pirogronianu oraz glutaminianu poprzez aminotransferazę glutaminianu, oraz z cysteiny poprzez desulfurazę cysteinową.

Ten ostatni pełni w organizmie funkcje donora siarki potrzebnej do syntezy biotyny, tiaminy, klasterów żelazowo-siarkowych do białek Fe-S, tionukleozydów w tRNA oraz innych związków.

Alanina jest jednym z 22 aminokwasów, które budują białka. Alanina spełni kluczową rolę w procesie w którym następuje przenoszenie azotu między mięśniami i wątrobą czyli w cyklu glukozowo-alaninowym, również jest ważnym substratem w procesie glukoneogenezy polegającym na tworzeniu się glukozy, która powstaje ze związków niecukrowych. Dostępność ma korzystny wpływ na przebieg zachodzących procesów energetycznych, szczególnie podczas wysiłku fizycznego.

Naturalne występowanie alaniny dostarczają nam pokarmy bogate w białko, zwłaszcza mięso, jaja, nabiał, fasola i orzechy.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz